clock menu more-arrow no yes mobile

Filed under:

Olympics 2012 Boxing: TV Schedule For July 31 (Men's Light Flyweight and Light Welterweight)

American light welterweight Jamel Herring is in action today at 10:30 a.m. EDT. (Photo by Kevin C. Cox/Getty Images)
American light welterweight Jamel Herring is in action today at 10:30 a.m. EDT. (Photo by Kevin C. Cox/Getty Images)
Getty Images
Scott Christ is the managing editor of Bad Left Hook and has been covering boxing for SB Nation since 2006.

The round of 32 concludes today in London, as boxers in the men's light flyweight and light welterweight divisions take to the ring and get the second round of action all set up. (The men's heavyweight and super heavyweight divisions don't have a round of 16, if you're wondering, since we haven't seen them.)

[ Full London 2012 Coverage at Bad Left Hook ]

In the United States, all fights can be seen live (sorta) on NBCOlympics.com. CNBC will not have the fights live today, but will have delayed coverage at 5 p.m. EDT. Because as we all know, tape delay is the way to watch sports. That way people can complain that the world keeps moving around them, and they get "spoilers," which ooh, just grinds their gears, but I'll move on, before NBC bans me from the internet.

American Jamel Herring is in action at 10:30 a.m. EDT in the light welterweight division, for those of you who are entirely USA USA USA USA and don't acknowledge the existence of others. (Or are just curious about when Team USA is on.)

Full schedule, starting at 8:30 a.m. EDT, is after the jump.

Light Flyweight (108 lbs/49kg)

8:30 a.m. - Billy Ward (Australia) vs Yosbany Veitia (Cuba)
Winner will face Zou Shiming (China), who has a bye.

8:45 a.m. - Mark Barriga (Philippines) vs Manuel Cappai (Italy)
9:00 a.m. - Birzhan Zhakypov (Kazakhstan) vs Jeremy Beccu (France)

9:15 a.m. Thomas Essomba (Cameroon) vs Abdelali Daraa (Morocco)
Winner will face Paddy Barnes (Ireland), who has a bye.

9:30 a.m. - Devendro Singh Laishram (India) vs Bayron Molina Figueroa (Honduras)
Winner will face Pürevdorjiin Serdamba (Mongolia), who has a bye.

Light Welterweight (141 lbs/64kg)

9:45 a.m. - Roniel Iglesias (Cuba) vs Cesar Villarraga Aldana (Colombia)
Winner will face Everton Lopes (Brazil), who has a bye.

10:00 a.m. - Anderson Rojas Mina (Ecuador) vs Uktamjon Rahmonov (Uzbekistan)
10:15 a.m. - Serge Ambomo (Cameroon) vs Yakup Sener (Turkey)

10:30 a.m. - Jamel Herring (United States) vs Daniyar Yeleussinov (Kazakhstan)
10:45 a.m. - Jonathan Alonso Flete (Spain) vs Mehdi Toloutibandpi (Iran)

11:00 a.m. - Gyula Kate (Hungary) vs Eslam Mohamed (Egypt)
Winner will face Vincenzo Mangiacapre (Italy), who has a bye.

Light Flyweight (108 lbs/49kg)

3:30 p.m. - Jantony Ortiz Marcano (Puerto Rico) vs Tetteh Sulemanu (Ghana)
Winner will face David Ayrapetyan (Russia), who has a bye.

3:45 p.m. - Ferhat Pehlivan (Turkey) vs Carlos Suarez (Trinidad and Tobago)
Winner will face Ramy Elawady (Egypt), who has a bye.

4:00 p.m. - Jose de la Nieve Linares (Spain) vs Carlos Quipo Pilataxi (Ecuador)
4:15 p.m. - Mohamed Flissi (Algeria) vs Kaeo Pongprayoon (Thailand)

4:30 p.m. - Aleksandar Aleksandrov (Bulgaria) vs Juliano Fernando Gento Maquina (Mozambique)
Winner will face Jonghun Shin (South Korea), who has a bye.

Light Welterweight (141 lbs/64kg)

4:45 p.m. - Serdar Hudayberdiyev (Turkmenistan) vs Manoj Kumar (India)
Winner will face Tom Stalker (Great Britain), who has a bye.

5:00 p.m. - Abdelhak Aatakni (Morocco) vs Richarno Colin (Mauritius)
5:15 p.m. - Zdenek Chiladek (Czech Republic) vs Munkh-Erdene Uranchimeg (Mongolia)

5:30 p.m. - Jeffrey Horn (Australia) vs Gilbert Choombe (Zambia)
5:45 p.m. - Abderrazak Ouya (Tunisia) vs Gaybatulla Gadzhialiyev (Azerbaijan)

6:00 p.m. - Anthony Yigit (Sweden) vs Francisco Vargas Ramirez (Puerto Rico)
Winner will face Denys Berinchyk (Ukraine), who has a bye.

Sign up for the newsletter Sign up for the Bad Left Hook Daily Roundup newsletter!

A daily roundup of all your global boxing news from Bad Left Hook