clock menu more-arrow no yes mobile

Filed under:

Olympics Boxing 2012: Live Stream, Results and Full Coverage (July 31, 2012 - Morning)

Jamel Herring of Team USA is in action this morning in London, facing Kazakhstan's Daniyar Yeleussinov. (Photo by Scott Heavey/Getty Images)
Jamel Herring of Team USA is in action this morning in London, facing Kazakhstan's Daniyar Yeleussinov. (Photo by Scott Heavey/Getty Images)
Getty Images
Scott Christ is the managing editor of Bad Left Hook and has been covering boxing for SB Nation since 2006.

Team USA light welterweight Jamel Herring is among those in action this morning in London, as the light flyweights and light welterweights kick off their round of 32 action with 11 fights this morning and 11 more later this afternoon.

[ Full London 2012 Coverage at Bad Left Hook ]

Herring, a former Marine, is a co-captain on Team USA along with Rau'Shee Warren, and will face Kazakhstan's Daniyar Yeleussinov at about 10:30 a.m. EDT. The fights start at 8:30, with the light flys up first, led by Billy Ward of Australia vs Cuba's Yosbany Veitia.

In the United States, all fights can be seen live (sorta) on NBCOlympics.com. CNBC will not have the fights live today, but will have delayed coverage at 5 p.m. EDT.

[ 7/30 Results, Morning: Flyweight / Light Heavyweight ]
[ 7/30 Results, Afternoon:
Flyweight / Light Heavyweight ]

This morning's full lineup after the jump.

Light Flyweight (108 lbs/49kg)

8:30 a.m. - Billy Ward (Australia) vs Yosbany Veitia (Cuba)
Winner will face Zou Shiming (China), who has a bye.

8:45 a.m. - Mark Barriga (Philippines) vs Manuel Cappai (Italy)
9:00 a.m. - Birzhan Zhakypov (Kazakhstan) vs Jeremy Beccu (France)

9:15 a.m. Thomas Essomba (Cameroon) vs Abdelali Daraa (Morocco)
Winner will face Paddy Barnes (Ireland), who has a bye.

9:30 a.m. - Devendro Singh Laishram (India) vs Bayron Molina Figueroa (Honduras)
Winner will face Pürevdorjiin Serdamba (Mongolia), who has a bye.

Light Welterweight (141 lbs/64kg)

9:45 a.m. - Roniel Iglesias (Cuba) vs Cesar Villarraga Aldana (Colombia)
Winner will face Everton Lopes (Brazil), who has a bye.

10:00 a.m. - Anderson Rojas Mina (Ecuador) vs Uktamjon Rahmonov (Uzbekistan)
10:15 a.m. - Serge Ambomo (Cameroon) vs Yakup Sener (Turkey)

10:30 a.m. - Jamel Herring (United States) vs Daniyar Yeleussinov (Kazakhstan)
10:45 a.m. - Jonathan Alonso Flete (Spain) vs Mehdi Toloutibandpi (Iran)

11:00 a.m. - Gyula Kate (Hungary) vs Eslam Mohamed (Egypt)
Winner will face Vincenzo Mangiacapre (Italy), who has a bye.

Sign up for the newsletter Sign up for the Bad Left Hook Daily Roundup newsletter!

A daily roundup of all your global boxing news from Bad Left Hook