clock menu more-arrow no yes mobile

Filed under:

Olympics Boxing 2012: Live Stream, Results and Full Coverage (July 31, 2012 - Afternoon)

Light welterweight Jeff Horn of Australia faces Gilbert Choombe of Zambia this afternoon. (Photo by Mark Nolan/Getty Images)
Light welterweight Jeff Horn of Australia faces Gilbert Choombe of Zambia this afternoon. (Photo by Mark Nolan/Getty Images)
Getty Images
Scott Christ is the managing editor of Bad Left Hook and has been covering boxing for SB Nation since 2006.

This afternoon's slate of fights in the light flyweight and light welterweight divisions will bring the round of 32 to a close, before we get into the round of 16 tomorrow with three divisions in action: The bantamweights are back, and the big boys in the heavyweight and super heavyweight divisions will get started.

[ July 31 Morning Results: Light Flyweights / Light Welterweights ]

In the United States, all fights can be seen live (sorta) on NBCOlympics.com. CNBC will not have the fights live today, but will have delayed coverage at 5 p.m. EDT.

There are no Americans or Brits in action this afternoon, but we do have our first fighters from Trinidad and Tobago, Mozambique, and Zambia, so there's that, plus a couple of Puerto Ricans and, well, just check the full schedule after the jump.

Light Flyweight (108 lbs/49kg)

3:30 p.m. - Jantony Ortiz Marcano (Puerto Rico) vs Tetteh Sulemanu (Ghana)
Winner will face David Ayrapetyan (Russia), who has a bye.

3:45 p.m. - Ferhat Pehlivan (Turkey) vs Carlos Suarez (Trinidad and Tobago)
Winner will face Ramy Elawady (Egypt), who has a bye.

4:00 p.m. - Jose de la Nieve Linares (Spain) vs Carlos Quipo Pilataxi (Ecuador)
4:15 p.m. - Mohamed Flissi (Algeria) vs Kaeo Pongprayoon (Thailand)

4:30 p.m. - Aleksandar Aleksandrov (Bulgaria) vs Juliano Fernando Gento Maquina (Mozambique)
Winner will face Jonghun Shin (South Korea), who has a bye.

Light Welterweight (141 lbs/64kg)

4:45 p.m. - Serdar Hudayberdiyev (Turkmenistan) vs Manoj Kumar (India)
Winner will face Tom Stalker (Great Britain), who has a bye.

5:00 p.m. - Abdelhak Aatakni (Morocco) vs Richarno Colin (Mauritius)
5:15 p.m. - Zdenek Chiladek (Czech Republic) vs Munkh-Erdene Uranchimeg (Mongolia)

5:30 p.m. - Jeff Horn (Australia) vs Gilbert Choombe (Zambia)
5:45 p.m. - Abderrazak Ouya (Tunisia) vs Gaybatulla Gadzhialiyev (Azerbaijan)

6:00 p.m. - Anthony Yigit (Sweden) vs Francisco Vargas Ramirez (Puerto Rico)
Winner will face Denys Berinchyk (Ukraine), who has a bye.

Sign up for the newsletter Sign up for the Bad Left Hook Daily Roundup newsletter!

A daily roundup of all your global boxing news from Bad Left Hook