clock menu more-arrow no yes

Filed under:

Tokyo 2020 Olympics boxing live streaming coverage: Day 3 (July 25-26, 2021)

New, 367 comments

Day three of Olympic boxing from Tokyo!

BOXING-OLY-2020-2021-TOKYO Photo by UESLEI MARCELINO/POOL/AFP via Getty Images

Day three of boxing at the 2020 Olympics will see the men’s flyweight, men’s middleweight, and women’s featherweight divisions in action.

You can stream live on NBCOlympics.com if you’re in the United States, I’m sure there are options elsewhere if you live elsewhere. Probably easy to Google.

We’ll have live updates and results in this stream, which will update without need for you to refresh:

Here’s the 10 pm ET lineup:

Men’s flyweight

  • Rajab Mahommed (Botswana) vs Yuberjen Martinez (Colombia)
  • Jianguan Hu (China) vs Sakhil Alakhverdovi (Georgia)
  • Ryomei Tanaka (Japan) vs Yoel Finol (Venezuela)
  • Shakhobidin Zoirov (Uzbekistan) vs Batuhan Ciftci (Turkey)
  • Brendan Irvine (Ireland) vs Carlo Paalam (Philippines)
  • Rodrigo Marte (Dominican Republic) vs Sulemanu Tetteh (Ghana)

Men’s middleweight

  • Shahin Mousavi (Iran) vs Yuito Moriwaki (Japan)
  • Francisco Veron (Argentina) vs Adam Chartoi (Sweden)
  • Eldric Sella (Refugee Olympic Team) vs Euri Cedeno (Dominican Republic)
  • Aaron Prince (Trinidad and Tobago) vs Andrej Csemez (Slovakia)

Women’s featherweight

  • Yu-ting Lin (Chinese Taipei) vs Nesthy Petecio (Philippines)
  • Stanimira Petrova (Bulgaria) vs Jenny Marcela Arias (Colombia)
  • Caroline Veyre (Canada) vs Nikolina Cacic (Croatia)
  • Irma Testa (Italy) vs Michaela Walsh (Ireland)

Here’s the 4 am ET lineup:

Men’s flyweight

  • Patrick Chinyemba (Zambia) vs Alex Winwood (Australia)
  • Koryun Soghomonyan (Armenia) vs Galal Yafai (Great Britain)
  • Cosmin-Petre Girleanu (Romania) vs Daniel Asenov (Bulgaria)
  • Ramon Quiroga (Argentina) vs Gabriel Escobar (Spain)
  • Saken Bibossinov (Kazakhstan) vs Yankiel Rivera (Puerto Rico)

Men’s middleweight

  • Younes Nemouchi (Algeria) vs David Ssemujju (Uganda)
  • Ashish Kumar (India) vs Erbieke Tuoheta (China)
  • Fanat Kakhramonov (Uzbekistan) vs Giorgi Kharabadze (Georgia)
  • David Tshama (Democratic Republic of the Congo) vs Wilfried Seyi Ntsengue (Cameroon)
  • Troy Isley (United States) vs Vitali Bandarenka (Belarus)

Women’s featherweight

  • Jucielen Romeu (Brazil) vs Karriss Artingstall (Great Britain)
  • Aeji Im (Republic of Korea) vs Skye Nicolson (Australia)
  • Ramla Ali (Somalia) vs Maria Nechita (Romania)
  • Sena Irie (Japan) vs Khouloud Hlimi (Tunisia)