clock menu more-arrow no yes

Filed under:

Tokyo 2020 Olympics boxing live streaming coverage: Day 4 (July 26-27, 2021)

New, 283 comments

We’ve got plenty more action coming your way from Tokyo later, with Team USA’s Oshae Jones and Delante Johnson among those in action.

BOXING-OLY-2020-2021-TOKYO Photo by UESLEI MARCELINO/POOL/AFP via Getty Images

Day four of boxing at the 2020 Olympics will see the men’s welterweight, men’s heavyweight, women’s lightweight, and women’s welterweight divisions in action.

You can stream live on NBCOlympics.com if you’re in the United States, I’m sure there are options elsewhere if you live elsewhere. Probably easy to Google.

We’ll have live updates and results in this stream, which will update without need for you to refresh:

Here’s the 10 pm ET lineup:

Men’s welterweight

  • Pat McCormack (Great Britain) vs Aliaksandr Radzionau (Belarus)
  • Rohan Polanco (Dominican Republic) vs Bobo-Usmon Baturov (Uzbekistan)
  • Aidan Walsh (Ireland) vs Albert Mengue Ayissi (Cameroon)
  • Merven Clair (Mauritius) vs Zeyad Eashash (Jordan)

Men’s heavyweight

  • Muslim Gadzhimagomedov (Russian Olympic Committee) vs Abdelhafid Benchabla (Algeria)
  • Ammar Riad Abduljabbar (Germany) vs Jose Maria Lucar Jaimes (Peru)
  • Ato Plodzicki-Faoagali (Samoa) vs Uladzislau Smiahlikau (Belarus)
  • Youness Baalla (Morocco) vs David Nyika (New Zealand)

Women’s lightweight

  • Rebecca Nicoli (Italy) vs Esmeralda Falcon (Mexico)
  • Caroline Dubois (Great Britain) vs Donjeta Sadiku (Kosovo)
  • Sudaporn Seesondee (Thailand) vs Maria Palacios (Ecuador)

Women’s welterweight

  • Busenaz Surmeneli (Turkey) vs Karolina Koszewska (Poland)
  • Oumayma Bel Ahbib (Morocco) vs Anna Lysenko (Ukraine)
  • Nadine Apetz (Germany) vs Lovlina Borgohain (India)
  • Angela Carini (Italy) vs Nien-chin Chen (Chinese Taipei)

Here’s the 4 am ET lineup:

Men’s welterweight

  • Roniel Iglesias (Cuba) vs Sewonrets Okazawa (Japan)
  • Delante Johnson (United States) vs Ablaikhan Zhussupov (Kazakhstan)
  • Shadiri Bwogi (Uganda) vs Eskerkhan Madiev (Georgia)
  • Stephen Zimba (Zambia) vs Andrey Zamkovoi (Russian Olympic Committee)

Men’s heavyweight

  • Julio Cesar Castillo (Ecuador) vs Hussein Iashaish (Jordan)
  • Abner Teixeira (Brazil) vs Cheavon Clarke (Great Britain)
  • Elly Ochola (Kenya) vs Julio la Cruz (Cuba)
  • Enmanuel Reyes Pla (Spain) vs Vassiliy Levit (Kazakhstan)

Women’s lightweight

  • Shih-yi Wu (Chinese Taipei) vs Agnes Alexiusson (Sweden)
  • Maiva Hamadouche (France) vs Mira Potkonen (Finland)

Women’s welterweight

  • Oshae Jones (United States) vs Brianda Cruz (Mexico)
  • Myriam da Silva (Canada) vs Maria Moronta (Dominican Republic)
  • Elizabeth Akinyi (Kenya) vs Alcinda Panguana (Mozambique)
  • Baison Manikon (Thailand) vs Hong Gu (China)