clock menu more-arrow no yes

Filed under:

Tokyo 2020 Olympics boxing live streaming coverage: Day 9 (July 31-August 1, 2021)

New, 366 comments

Team USA’s Duke Ragan and Richard Torrez Jr are in action, and MUCH more!

Boxing - Olympics: Day 5 Photo by Ueslei Marcelino - Pool/Pool

Day nine of boxing at the 2020 Olympics will see quarterfinal action for the women’s flyweights, men’s featherweights, men’s middleweights, and men’s super heavyweights, as well as semifinal bouts at men’s welterweight and men’s light heavyweight.

You can stream live on NBCOlympics.com if you’re in the United States, I’m sure there are options elsewhere if you live elsewhere. Probably easy to Google.

We’ll have live updates and results in this stream, which will update without need for you to refresh:

Here’s the 10 pm ET lineup:

Women’s flyweight (Quarterfinal)

  • Buse Naz Cakiroglu (Turkey) vs Jutamas Jitpong (Thailand)
  • Nina Radovanovic (Serbia) vs Hsiao-wen Huang (Chinese Taipei)

Men’s featherweight (Quarterfinal)

  • Kurt Walker (Ireland) vs Duke Ragan (United States)
  • Samuel Takyi (Ghana) vs Ceiber David Avila (Colombia)

Men’s welterweight (Semifinal)

  • Pat McCormack (Great Britain) vs Aidan Walsh (Ireland)

Men’s middleweight (Quarterfinal)

  • Oleksandr Khyzhniak (Ukraine) vs Euri Cedeno (Dominican Republic)
  • Arman Darchinyan (Armenia) vs Eumir Marcial (Philippines)

Men’s light heavyweight (Semifinal)

  • Imam Khataev (Russian Olympic Committee) vs Ben Whittaker (Great Britain)

Men’s super heavyweight (Quarterfinal)

  • Bakhodir Jalolov (Uzbekistan) vs Satish Kumar (India)
  • Frazer Clarke (Great Britain) vs Mourad Aliev (France)

Here’s the 4 am ET lineup:

Women’s flyweight (Quarterfinal)

  • Ingrit Valencia (Colombia) vs Tsukimi Namiki (Japan)
  • Stoyka Krasteva (Bulgaria) vs Yuan Chang (China)

Men’s featherweight (Quarterfinal)

  • Lazaro Alvarez (Cuba) vs Chatchai-decha Butdee (Thailand)
  • Tsendbaatar Erdenebat (Mongolia) vs Albert Batyrgaziev (Russian Olympic Committee)

Men’s welterweight (Semifinal)

  • Roniel Iglesias (Cuba) vs Andrey Zamkovoy (Russian Olympic Committee)

Men’s middleweight (Quarterfinal)

  • Hebert Sousa (Brazil) vs Abilkhan Amankul (Kazakhstan)
  • Darrelle Valsaint Jr (Haiti) vs Gleb Bakshi (Russian Olympic Committee)

Men’s light heavyweight (Semifinal)

  • Arlen Lopez (Cuba) vs Loren Alfonso Dominguez (Azerbaijan)

Men’s super heavyweight (Quarterfinal)

  • Richard Torrez Jr (United States) vs Dainier Pero (Cuba)
  • Ivan Veriasov (Russian Olympic Committee) vs Kamshybek Kunkabayev (Kazakhstan)