clock menu more-arrow no yes

Filed under:

Olympics 2020 boxing live streaming coverage: Day 10 (August 2-3, 2021)

New, 313 comments

Two gold medal bouts plus USA’s Duke Ragan and Keyshawn Davis in action, and more!

BOXING-OLY-2020-2021-TOKYO Photo by UESLEI MARCELINO/POOL/AFP via Getty Images

Day 10 of boxing at the 2020 Olympics will see gold medal matches at women’s featherweight and men’s welterweight, plus quarterfinal action for men’s flyweights, men’s lightweights, and women’s lightweights, as well as semifinals at men’s featherweight and men’s heavyweight.

You can stream live on NBCOlympics.com if you’re in the United States, I’m sure there are options elsewhere if you live elsewhere. Probably easy to Google.

We’ll have live updates and results in this stream, which will update without need for you to refresh:

Here’s the 10 pm ET lineup:

Men’s flyweight (Quarterfinals)

  • Yuberjen Martinez (Colombia) vs Ryomei Tanaka (Japan)
  • Shakhobidin Zoirov (Uzbekistan) vs Carlo Paalam (Philippines)

Men’s featherweight (Semifinal)

  • Duke Ragan (United States) vs Samuel Takyi (Ghana)

Men’s lightweight (Quarterfinals)

  • Keyshawn Davis (United States) vs Gabil Mamedov (Russian Olympic Committee)
  • Hovhannes Bachkov (Armenia) vs Elnur Abduraimov (Uzbekistan)

Men’s heavyweight (Semifinal)

  • Muslim Gadzhimagomedov (Russian Olympic Committee) vs David Nyika (New Zealand)

Women’s lightweight (Quarterfinals)

  • Kellie Harrington (Ireland) vs Imane Khelif (Algeria)
  • Caroline Dubois (Great Britain) vs Sudaporn Seesondee (Thailand)

Women’s featherweight (FINAL)

  • Nesthy Petecio (Philippines) vs Sena Irie (Japan)

Here’s the 4 am ET lineup:

Women’s lightweight (Quarterfinals)

  • Beatriz Ferreira (Brazil) vs Raykhona Kodirova (Uzbekistan)
  • Esra Yildiz (Turkey) vs Mira Potkonen (Finland)

Men’s flyweight (Quarterfinals)

  • Yosbany Veitia (Cuba) vs Galal Yafai (Great Britain)
  • Gabriel Escobar (Spain) vs Saken Bibossinov (Kazakhstan)

Men’s featherweight (Semifinal)

  • Lazaro Alvarez (Cuba) vs Albert Batyrgaziev (Russian Olympic Committee)

Men’s lightweight (Quarterfinals)

  • Andy Cruz (Cuba) vs Wanderson de Oliveira (Brazil)
  • Zakir Safiullin (Kazakhstan) vs Harry Garside (Australia)

Men’s heavyweight (Semifinal)

  • Abner Teixeira (Brazil) vs Julio la Cruz (Cuba)

Men’s welterweight (FINAL)

  • Pat McCormack (Great Britain) vs Roniel Iglesias (Cuba)