clock menu more-arrow no yes

Filed under:

Boxing Schedule and Upcoming Fights

Saturday, December 11

Madison Square Garden, New York, NY (ESPN+/ESPN)

  • Vasiliy Lomachenko vs Richard Commey, lightweights, 12 rounds
  • Jared Anderson vs Oleksandr Teslenko, heavyweights, 8 rounds
  • Xander Zayas vs TBA, junior middleweights, 8 rounds

Dignity Health Sports Park, Carson, CA (SHO)

  • Nonito Donaire vs Reymart Gaballo, bantamweights, 12 rounds, for Donaire’s WBC title
  • Kudratillo Abdukakhorov vs Cody Crowley, welterweights, 10 rounds
  • Brandun Lee vs Juan Heraldez, junior welterweights, 10 rounds

M&S Bank Arena, Liverpool, England (DAZN)

  • Conor Benn vs Chris Algieri, welterweights, 10 rounds
  • Katie Taylor vs Firuza Sharipova, lightweights, for Taylor’s undisputed championship (WBC, WBA, IBF, and WBO titles)
  • Karim Guerfi vs Jordan Gill, featherweights, 12 rounds, for Guerfi’s European title
  • Joe Cordina vs TBA, lightweights, 10 or 12 rounds

KRK Uralets, Ekaterinburg, Russia (YouTube)

  • Dmitry Bivol vs Umar Salamov, light heavyweights, 12 rounds, for Bivol’s WBA title
  • Magomed Kurbanov vs Patrick Teixeira, junior middleweights, 12 rounds
  • Eduard Skavynskyi vs TBA, welterweights, 12 rounds
  • Shavkat Rakhimov vs Rilwan Oladosu, junior lightweights, 10 rounds
  • Ruslan Kamilov vs Dmitrii Khasiev, junior lightweights, 10 rounds
  • Artysh Lopsan vs Ramil Gadzhiyev, super middleweights, 10 rounds

Coca-Cola Arena, Dubai, UAE (TBA)

  • Sunny Edwards vs Jayson Mama, flyweights, 12 rounds, for Edwards’ IBF title
  • John Riel Casimero vs Paul Butler, bantamweights, 12 rounds, for Casimero’s WBO title
  • Donnie Nietes vs TBA, junior bantamweights, 12 rounds
  • Jono Carroll vs TBA, junior lightweights, 10 rounds
  • Archie Sharp vs TBA, junior lightweights, 10 rounds

Tuesday, December 14

Ryōgoku Kokugikan, Tokyo, Japan (ESPN+)

  • Naoya Inoue vs Aran Dipaen, bantamweights, 12 rounds, for Inoue’s WBA and IBF titles
  • Wilfredo Mendez vs Masataka Taniguchi, minimumweights, 12 rounds, for Mendez’s WBO title

Friday, December 17

Bell Centre, Montreal, Quebec, Canada (ESPN+)

  • Artur Beterbiev vs Marcus Browne, light heavyweights, 12 rounds, for Beterbiev’s WBC and IBF titles
  • Kim Clavel vs Yesenia Gomez, junior flyweights, 10 rounds, for Gomez’s WBC title
  • Marie Eve Dicaire vs Cynthia Lozano, junior middleweights, 10 rounds, for vacant IBF title
  • Arthur Biyarslanov vs TBA, junior welterweights, 10 rounds
  • Brandon Moore vs TBA, heavyweights, 8 rounds
  • Mazlum Akdeniz vs TBA, junior welterweights, 8 rounds

Renaissance Hall, Tashkent, Uzbekistan (DAZN)

  • Israil Madrimov vs Michel Soro, junior middleweights, 12 rounds, WBA eliminator
  • Shakhram Giyasov vs Cristian Rafael Coria, junior welterweights, 10 rounds
  • Hasanboy Dusmatov vs Jose Rivas, junior flyweights, 10 rounds
  • Dilshod Ruzmetov vs TBA, light heavyweights, 6 rounds
  • Elnur Abduraimov vs TBA, lightweights, 6 rounds
  • Ikboljon Kholdarov vs TBA, junior middleweights, 6 rounds
  • Bektemir Melikuziev vs BA, super middleweights, 6 or 8 rounds

Doubletree Hotel, Ontario, CA (ThompsonBoxing.com)

  • Saul Sanchez vs Jose Estrella, bantamweights, 10 rounds
  • Brandon Benitez vs Anthony Chavez, junior lightweights, 8 rounds
  • Miguel Flores vs Leonardo Torrez, bantamweights, 6 rounds
  • Japhethlee Llamido vs Alexis Eduardo Molina, featherweights, 6 rounds
  • Ivan Zarate vs TBA, junior featherweights, 4 rounds

Saturday, December 18

Amalie Arena, Tampa, FL (PPV)

  • Jake Paul vs Tyron Woodley, rematch, catchweight (192 lbs), 8 rounds
  • Amanda Serrano vs Miriam Gutierrez, lightweights, 10 rounds
  • Deron Williams vs Frank Gore, heavyweights, 4 rounds
  • Liam Paro vs Yomar Alamo, junior welterweights, 10 rounds

AO Arena, Manchester, England (DAZN)

  • Joseph Parker vs Derek Chisora, rematch, heavyweights, 12 rounds
  • Carlos Gongora vs Lerrone Richards, super middleweights, 12 rounds
  • Lee McGregor vs Narek Abgaryan, bantamweights, 12 rounds, for McGregor’s European title
  • Jack Cullen vs Emre Cukur, super middleweights, 12 rounds, for vacant European title
  • Zelfa Barrett vs Bruno Tarimo, junior lightweights, 12 rounds, IBF eliminator
  • Sandy Ryan vs TBA, junior welterweights, 4 or 6 rounds
  • David Nyika vs TBA, cruiserweights, 4 or 6 rounds
  • Jordan Thompson vs TBA, cruiserweights, 6 rounds
  • Rhiannon Dixon vs TBA, lightweights, 4 or 6 rounds

AT&T Center, San Antonio, TX (DAZN)

  • Gilberto “Zurdo” Ramirez vs Yunieski Gonzalez, light heavyweights, 12 rounds, WBA eliminator
  • Seniesa Estrada vs Maria Santizo, minimumweights, 10 rounds, for Estrada’s WBA title
  • Lamont Roach Jr vs Rene Alvarado, junior lightweights, 10 rounds
  • Marlen Esparza vs Anabel Ortiz, flyweights, 10 rounds, for Esparza’s WBC title

The Armory, Minneapolis, MN (FOX)

  • David Morrell Jr vs Alantez Fox, super middleweights, 12 rounds
  • Jose Valenzuela vs Austin Dulay, lightweights, 10 rounds

Rainton Meadows Arena, Houghton-le-Spring, England (TBA)

  • Lewis Ritson vs Christian Uruzquieta, junior welterweights, 10 rounds
  • Ricky Burns vs Emiliano Domingo Rodriguez, lightweights, 10 rounds
  • Thomas Patrick Ward vs Leonardo Padilla, featherweights, 10 rounds

Saturday, December 25

Prudential Center, Newark, NJ (FOX)

  • Vito Mielnicki Jr vs Nicholas DeLomba, welterweights, 10 rounds
  • Joey Spencer vs Limberth Ponce, middleweights, 8 rounds

Saturday, January 1

Hard Rock, Hollywood, FL (PPV)

  • Luis Ortiz vs Charles Martin, heavyweights, 12 rounds, IBF eliminator
  • Frank Sanchez vs Carlos Negron, heavyweights, 10 rounds
  • Gerald Washington vs Ali Eren Demirezen, heavyweights, 10 rounds
  • Viktor Faust vs Iago Kiladze, heavyweights, 10 rounds
  • Jonnie Rice vs Michael Coffie, rematch, heavyweights, 10 rounds

Saturday, January 15

Turning Stone, Verona, New York (ESPN+/ESPN)

  • Joe Smith Jr vs Callum Johnson, light heavyweights, 12 rounds, for Smith’s WBO title

Saturday, January 15

TBA, United States (SHO)

  • Gary Russell Jr vs Mark Magsayo, featherweights, 12 rounds, for Russell’s WBC title

Saturday, January 29

Motorpoint Arena, Cardiff, Wales (PPV)

  • Chris Eubank Jr vs Liam Williams, middleweights, 12 rounds
  • Claressa Shields vs Ema Kozin, middleweights, 10 rounds, for Shields’ WBC, WBA, and IBF titles
  • Samuel Antwi vs Conah Walker, welterweights, 10 rounds

W.D. Packard Music Hall, Warren, OH (TBA)

  • Ilunga Junior Makabu vs Thabiso Mchunu, rematch, cruiserweights, 12 rounds, for Makabu’s WBC title

Saturday, February 5

TBA, United States (ESPN+/ESPN)

  • Jose Ramirez vs Jose Pedraza, junior welterweights, 12 rounds

Saturday, February 26

AO Arena, Manchester, England (PPV)

  • Amir Khan vs Kell Brook, welterweights, 12 rounds

Saturday, February 26

Toyota Center, Houston, TX (SHO)

  • Jermell Charlo vs Brian Castano, rematch, junior middleweights, 12 rounds, for undisputed championship (Charlo’s WBC, WBA, and IBF titles and Castano’s WBO title)

The SSE Hydro, Glasgow, Scotland (ESPN+)

  • Josh Taylor vs Jack Catterall, junior welterweights, 12 rounds, for Taylor’s undisputed championship (WBC, WBA, IBF, and WBO titles)