clock menu more-arrow no yes mobile

Filed under:

Boxing Schedule and Upcoming Fights

Thursday, February 2

Montreal Casino, Montreal, Quebec, Canada (ESPN+)

  • Erik Bazinyan vs Alantez Fox, super middleweights, 10 rounds
  • Yves Ulysse Jr vs Gabriel Gollaz, junior welterweights, 10 rounds

Friday, February 3

Desert Diamond Arena, Glendale, AZ (ESPN/ESPN+)

  • Emanuel Navarrete vs Liam Wilson, junior lightweights, 12 rounds, for vacant WBO title
  • Jose Pedraza vs Arnold Barboza Jr, junior welterweights, 10 or 12 rounds
  • Richard Torrez Jr vs James Bryant, heavyweights, 6 rounds
  • Nico Ali Walsh vs Eduardo Ayala, middleweights, 6 rounds
  • Andres Cortes vs Luis Melendez, junior lightweights, 10 rounds
  • Xavier Martinez vs Yohan Vasquez, junior lightweights, 10 rounds
  • Lindolfo Delgado vs Clarence Booth, junior welterweights, 8 rounds
  • Emiliano Vargas vs Francisco Duque, lightweights, 4 rounds

Saturday, February 4

Hulu Theater, New York, NY (DAZN)

  • Amanda Serrano vs Erika Cruz, featherweights, 10 rounds, for undisputed championship (Serrano’s WBC, IBF, and WBO titles and Cruz’s WBA title)
  • Alycia Baumgardner vs Elhem Mekhaled, junior lightweights, 10 rounds, for undisputed championship (Baumgardner’s WBC, IBF, and WBO titles and vacant WBA title)
  • Richardson Hitchins vs John Bauza, junior welterweights, 10 rounds
  • Skye Nicolson vs Tania Alvarez, featherweights, 10 rounds
  • Shadasia Green vs Elin Cederroos, super middleweights, 10 rounds
  • Ramla Ali vs Avril Mathie, junior featherweights, 10 rounds
  • Yankiel Rivera vs Fernando Diaz, flyweights, 8 rounds
  • Aaron Aponte vs Joshua David Rivera, junior welterweights, 8 rounds
  • Harley Mederos vs Julio Madera, lightweights, 6 rounds

Wednesday, February 8

TBA, Mexico City, Mexico (ProBox TV)

  • Alejandro Gonzalez vs Brayan Rivera, junior featherweights, 10 rounds

Saturday, February 11

Alamodome, San Antonio, TX (SHO)

  • Rey Vargas vs O’Shaquie Foster, junior lightweights, 12 rounds, for vacant WBC title
  • Mario Barrios vs Jovanie Santiago, welterweights, 10 rounds
  • Lenier Pero vs Viktor Fausta, heavyweights, 10 rounds

OVO Arena Wembley, London, England (Sky Sports)

  • Adam Azim vs Santos Reyes, junior welterweights, 10 rounds
  • Dan Azeez vs Thomas Faure, light heavyweights, 12 rounds, for vacant European title
  • Zak Chelli vs Anthony Sims Jr, super middleweights, 10 rounds
  • Tyler Denny vs Brad Pauls, middleweights, 10 rounds
  • Caroline Dubois vs Yamila Belen Abellaneda, lightweights, 6 rounds
  • Viddal Riley vs Anees Taj, cruiserweights, 6 rounds

Friday, February 17

Stormont Vail Event Center, Topeka, KS (SHO)

  • Ardreal Holmes vs Ismael Villareal, junior middleweights, 10 rounds
  • Misael Lopez vs Edward Vazquez, junior lightweights, 10 rounds
  • Victor Padilla vs John Mannu, junior welterweights, 8 rounds

York Hall, London, England (BT Sport UK)

  • David Adeleye vs Dmytro Bezus, heavyweights, 10 rounds
  • Mark Chamberlain vs Vairo Lenti, lightweights, 10 rounds
  • Henry Turner vs TBA, junior welterweights, 10 rounds

Saturday, February 18

Motorpoint Arena, Nottingham, England (DAZN)

  • Leigh Wood vs Mauricio Lara, featherweights, 12 rounds, for Wood’s WBA title
  • Dalton Smith vs Billy Allington, junior welterweights, 12 rounds, for Smith’s British title
  • Gamal Yafai vs Diego Ruiz, junior featherweights, 10 rounds
  • Gary Cully vs Wilfredo Flores, lightweights, 10 rounds
  • Cheavon Clarke vs Dec Spelman, cruiserweights, 10 rounds
  • Kieron Conway vs Jorge Silva, super middleweights, 8 rounds
  • Junaid Boston vs TBA, junior middleweights, 6 rounds
  • Nico Leivars vs Alberto Motos, junior featherweights, 6 rounds

Fox Theater, Pomona, CA (DAZN)

  • Luis Nery vs Azat Hovhannisyan, junior featherweights, 12 rounds, WBC eliminator

Wednesday, February 22

WhiteSands Events Center, Plant City, FL (ProBox TV)

  • TBA

Saturday, February 25

The Armory, Minneapolis, MN (SHO)

  • Subriel Matias vs Jeremias Ponce, junior welterweights, 12 rounds, for vacant IBF title
  • Jamal James vs Alberto Palmetta, welterweights, 10 rounds
  • Elvis Rodriguez vs Joseph Adorno, junior welterweights, 10 rounds

Gateway Center Arena, College Park, GA (BLK Prime PPV)

  • Adrien Broner vs Michael Williams Jr, welterweights, 10 rounds
  • Tevin Farmer vs Mickey Bey, lightweights, 10 rounds

Sunday, February 26

Diriyah, Saudi Arabia (ESPN+ PPV)

  • Jake Paul vs Tommy Fury, catchweight [185 lbs], 8 rounds
  • Ilunga Junior Makabu vs Badou Jack, cruiserweights, 12 rounds, for Makabu’s WBC title
  • Ashton Sylve vs Maxwell Awuku, lightweights, 8 rounds

Saturday, March 4

TBA, United States (SHO)

  • Mark Magsayo vs Brandon Figueroa, featherweights, 12 rounds

Polideportivo Juan S. Millan, Culiacan, Mexico (DAZN)

  • Angel Fierro vs Eduardo Estela, lightweights, 10 rounds
  • Eduardo Nunez vs Rodolfo Bustamante, junior lightweights, 10 rounds
  • Misael Rodriguez vs Rafael Ortiz, middleweights, 8 rounds

Wednesday, March 8

TBA, Mexico City, Mexico (ProBox TV)

  • TBA

Saturday, March 11

TBA, Australia (SHO)

  • Tim Tszyu vs Tony Harrison, junior middleweights, 12 rounds, for vacant interim WBO title

TBA, London, England (Sky Sports UK)

  • Lawrence Okolie vs David Light, cruiserweights, 12 rounds, for Okolie’s WBO title

Thursday, March 16

Place Bell, Laval, Quebec, Canada (ESPN+)

  • Jean Pascal vs Michael Eifert, light heavyweights, 12 rounds, IBF eliminator
  • Mathieu Germain vs Steven Wilcox, junior welterweights, 10 rounds
  • Joe Ward vs TBA, light heavyweights, 8 rounds
  • Jessica Camara vs Prisca Vicot, lightweights, 8 rounds
  • Yoel Angeloni vs TBA, welterweights, 4 or 6 rounds
  • Eric Basran vs Ruben Vallejo, lightweights, 6 rounds
  • Amanda Galle vs TBA, bantamweights, 8 rounds

Agganis Arena, Boston, MA (UFC Fight Pass)

  • Callum Walsh vs Leonardo di Stefano Ruiz, junior middleweights, 8 or 10 rounds

Wednesday, March 22

WhiteSands Events Center, Plant City, FL (ProBox TV)

  • TBA

Thursday, March 23

Montreal Casino, Montreal, Quebec, Canada (ESPN+)

  • Christian Mbilli vs Carlos Gongora, super middleweights, 12 rounds, WBC eliminator
  • Simon Kean vs Eric Molina, heavyweights, 10 rounds
  • Mary Spencer vs TBA, junior middleweights, 10 rounds
  • Steve Claggett vs TBA, junior welterweights, 10 rounds

Fantasy Springs, Indio, CA (DAZN)

  • John “Scrappy” Ramirez vs Luis Padilla, junior bantamweights, 10 rounds
  • Manuel Flores vs Marvin Solano, bantamweights, 8 rounds

Saturday, March 25

MGM Grand Garden Arena, Las Vegas, NV (SHO PPV)

  • David Benavidez vs Caleb Plant, super middleweights, 12 rounds, for Benavidez’s interim WBC title

Save Mart Arena, Fresno, CA (ESPN/ESPN+)

  • Jose Ramirez vs Richard Commey, junior welterweights, 10 or 12 rounds
  • Seniesa Estrada vs Tina Rupprecht, minimumweights, 10 rounds, for Estrada’s WBA and Rupprecht’s WBC titles

International Centre, Telford, England (BT Sport UK)

  • Nathan Heaney vs Jack Flatley, middleweights, 10 rounds
  • Andrew Cain vs Ionut Baluta, junior featherweights, 10 rounds
  • Raven Chapman vs Lucie Sedlackova, featherweights, 10 rounds
  • Moses Itauma vs TBA, heavyweights, 4 rounds

Saturday, April 1

O2 Arena, London, England (DAZN)

  • Anthony Joshua vs Jermaine Franklin, heavyweights, 12 rounds

Hard Rock Hotel & Casino, Tulsa, OK (ESPN+)

  • Robeisy Ramirez vs Isaac Dogboe, featherweights, 12 rounds, for interim WBO title
  • Joet Gonzalez vs Enrique Vivas, featherweights, 10 rounds
  • Xander Zayas vs Ronald Cruz, junior middleweights, 8 rounds
  • Jahi Tucker vs Nikoloz Sekhniashvili, junior middleweights, 8 rounds
  • Tiger Johnson vs TBA, junior welterweights, 8 rounds
  • Jeremiah Milton vs TBA, heavyweights, 6 rounds
  • Abdullah Mason vs TBA, lightweights, 6 rounds
  • Dante Benjamin Jr vs TBA, light heavyweights, 6 rounds

Quiet Cannon Country Club, Montebello, CA (UFC Fight Pass)

  • Omar Cande Trinidad vs Adan Ochoa, featherweights, 8 rounds

Wednesday, April 5

TBA, Mexico City, Mexico (ProBox TV)

  • TBA

Saturday, April 8

TBA, United States (ESPN/ESPN+)

  • Shakur Stevenson vs Shuichiro Yoshino, lightweights, 12 rounds, WBC eliminator

TBA, San Antonio, TX (DAZN)

  • Jesse “Bam” Rodriguez vs Cristian Gonzalez, flyweights, 12 rounds, for vacant WBO title

Saturday, April 15

TBA, Las Vegas, NV (SHO PPV)

  • Gervonta Davis vs Ryan Garcia, catchweight [136 lbs], 12 rounds

TBA, United Kingdom (ESPN+)

  • Joe Joyce vs Zhilei Zhang, heavyweights, 12 rounds
  • Denzel Bentley vs Kieran Smith, middleweights, 12 rounds, for Bentley’s British title

Wednesday, April 19

WhiteSands Events Center, Plant City, FL (ProBox TV)

  • TBA

Saturday, April 29

TBA, Texas (DAZN)

  • Vergil Ortiz Jr vs Eimantas Stanionis, welterweights, 12 rounds

International Centre, Telford, England (BT Sport UK)

  • Liam Davies vs Jason Cunningham, junior featherweights, 12 rounds, for Davies’ European and British titles

Saturday, May 6

TBA (TBA)

  • Canelo Alvarez vs TBA, super middleweights, 12 rounds, for Canelo’s undisputed championship (WBC, WBA, IBF, and WBO titles)

Wednesday, May 17

WhiteSands Events Center, Plant City, FL (ProBox TV)

  • TBA

Saturday, May 20

TBA, United States (ESPN/ESPN+)

  • Devin Haney vs Vasiliy Lomachenko, lightweights, 12 rounds, for Haney’s undisputed championship (WBC, WBA, IBF, and WBO titles)