clock menu more-arrow no yes mobile

Filed under:

Boxing Schedule and Upcoming Fights

If you buy something from an SB Nation link, Vox Media may earn a commission. See our ethics statement.

Saturday, February 24

Kokugikan, Tokyo, Japan (ESPN+)

  • Alexandro Santiago vs Junto Nakatani, bantamweights, 12 rounds, for Santiago’s WBC title
  • Takuma Inoue vs Jerwin Ancajas, bantamweights, 12 rounds, for Inoue’s WBA title
  • Kosei Tanaka vs Christian Bacasegua, super flyweights, 12 rounds, for vacant WBO title

Caribe Royal, Orlando, FL (DAZN)

  • Edgar Berlanga vs Padraig McCrory, super middleweights, 12 rounds
  • Andy Cruz vs Brayan Zamarripa, lightweights, 10 rounds
  • Shakhram Giyasov vs Pablo Cesar Cano, welterweights, 12 rounds
  • Antonio Vargas vs Jonathan Rodriguez, bantamweights, 12 rounds

Saturday, March 2

Coliseo de Puerto Rico, San Juan, Puerto Rico (DAZN)

  • Amanda Serrano vs Nina Meinke, featherweights, 12 rounds, for Serrano’s WBA, IBF, and WBO titles
  • Jake Paul vs Ryan Bourland, cruiserweights, 8 rounds
  • Javon “Wanna” Walton vs Joshua Torres, featherweights, 4 rounds
  • Jonathan Gonzalez vs Rene Santiago, junior flyweights, 12 rounds, for Gonzalez’s WBO title
  • Krystal Rosado vs Gloria Munguilla, super flyweights, 4 rounds

Turning Stone, Verona, NY (ESPN+)

Friday, March 8

Kingdom Arena, Riyadh, Saudi Arabia (DAZN PPV)

  • Anthony Joshua vs Francis Ngannou, heavyweights, 10 rounds
  • Zhilei Zhang vs Joseph Parker, heavyweights, 12 rounds, for Zhang’s interim title
  • Rey Vargas vs Nick Ball, featherweights, 12 rounds, for Vargas’ WBC title
  • Israil Madrimov vs Magomed Kurbanov, super welterweights, 12 rounds, for vacant WBA title
  • Mark Chamberlain vs Gavin Gwynne, lightweights, 10 or 12 rounds

Saturday, March 16

The Cosmopolitan, Las Vegas, NV (DAZN)

Resorts World Arena, Birmingham, England (TNT Sports UK)

  • Nathan Heaney vs Brad Pauls, middleweights, 12 rounds, for Heaney’s British title
  • Liam Davies vs Erik Robles, super bantamweights, 12 rounds
  • Joe Joyce vs Kash Ali, heavyweights, 10 rounds
  • Solomon Dacres vs TBA, heavyweights, 10 rounds
  • Dennis McCann vs Brad Strand, super bantamweights, 10 rounds
  • Zach Parker vs Tyron Zeuge, super middleweights, 10 rounds
  • Eithan James vs Owen Cooper, welterweights, 10 rounds

Saturday, March 23

Utilita Arena, Sheffield, England (DAZN)

  • Dalton Smith vs Jose Zepeda, super lightweights, 12 rounds
  • Sandy Ryan vs Terri Harper, welterweights, 10 rounds, for Ryan’s WBO title
  • Campbell Hatton vs James Flint, super lightweights, 10 rounds
  • Ishmael Davis vs Troy Williamson, super welterweights, 10 rounds

Friday, March 29

Desert Diamond Arena, Glendale, AZ (ESPN/ESPN+)

  • Oscar Valdez vs Liam Wilson, super featherweights, 12 rounds
  • Seniesa Estrada vs Yokasta Valle, minimumweights, 10 rounds, for undisputed championship (Estrada’s WBC and WBA titles and Valle’s IBF and WBO titles)

Saturday, March 30

TBA, Las Vegas, NV (Prime Video PPV)

  • Keith Thurman vs Tim Tszyu, catchweight [155 lbs], 12 rounds
  • Rolando Romero vs Isaac Cruz, super lightweights, 12 rounds, for Romero’s WBA title
  • Erislandy Lara vs Michael Zerafa, middleweights, 12 rounds, for Lara’s WBA title
  • Sebastian Fundora vs Serhii Bohachuk, super welterweights, 12 rounds

TBA, Los Angeles, CA (DAZN)

Sunday, March 31

OVO Arena Wembley, London, England (Peacock)

  • Fabio Wardley vs Fraser Clarke, heavyweights, 12 rounds, for Wardley’s British and Commonwealth titles

Saturday, April 6

Fontainebleau, Las Vegas, NV (DAZN)

Saturday, April 13

TBA, Corpus Christi, TX (ESPN/ESPN+)

AO Arena, Manchester, England (DAZN)

  • Jordan Gill vs Zelfa Barrett, super featherweights, 12 rounds
  • Rhiannon Dixon vs Karen Elizabeth Carabajal, lightweights, 10 rounds, for vacant WBO title

Saturday, April 27

First Direct Arena, Leeds, England (ESPN+)

Exhibition Centre, Liverpool, England (DAZN)

Saturday, May 4

TBA, Las Vegas, NV (Prime PPV)

  • Canelo Alvarez vs TBA, super middleweights, 12 rounds, for Canelo’s undisputed championship (WBC, WBA, IBF, and WBO titles)
  • Jaron “Boots” Ennis vs Cody Crowley, welterweights, 12 rounds, for Ennis’ IBF title

Monday, May 6

Tokyo Dome, Tokyo, Japan (ESPN+)

  • Naoya Inoue vs Luis Nery, super bantamweights, 12 rounds, for Inoue’s undisputed championship (WBC, WBA, IBF, and WBO titles)

Saturday, May 11

TBA, Perth, Western Australia, Australia (ESPN/ESPN+)
Card takes place on May 12 in Australia, will air May 11 in the U.S.

Saturday, May 18

Riyadh, Saudi Arabia (PPV)

  • Tyson Fury vs Oleksandr Usyk, heavyweights, 12 rounds, for undisputed championship (Fury’s WBC title and Usyk’s WBA, IBF, and WBO titles)

Saturday, June 1

Riyadh, Saudi Arabia (PPV)

  • Artur Beterbiev vs Dmitry Bivol, light heavyweights, 12 rounds, for undisputed championship (Beterbiev’s WBC, IBF, and WBO titles and Bivol’s WBA title)