clock menu more-arrow no yes

Filed under:

Boxing Schedule and Upcoming Fights

If you buy something from an SB Nation link, Vox Media may earn a commission. See our ethics statement.

Friday, October 15

Pechanga Arena, San Diego, CA (ESPN+)

  • Emanuel Navarrete vs Joet Gonzalez, featherweights, 12 rounds, for Navarrete’s WBO title
  • Giovani Santillan vs Angel Ruiz, welterweights, 10 rounds
  • Henry Lebron vs Manuel Rey Rojas, junior lightweights, 8 rounds
  • Lindolfo Delgado vs Tloxing Garcia Mendez, junior welterweights, 8 rounds
  • Javier Martinez vs Darryl Jones, super middleweights, 6 rounds
  • Floyd Diaz vs Jose Ramirez, bantamweights, 4 rounds
  • Antonio Mireles vs Demonte Randle, heavyweights, 4 rounds
  • Arturo Popaca vs TBA, featherweights, 4 rounds

Saturday, October 16

Chukchansi Park, Fresno, CA (DAZN)

  • Mikey Garcia vs Sandor Martin, welterweights, 10 rounds
  • Elwin Soto vs Jonathan Gonzalez, junior flyweights, 12 rounds, for Soto’s WBA title
  • Jesse Rodriguez vs Jose Alejandro Burgos, junior flyweights, 10 rounds

Utilita Arena, Newcastle, England (Sky Sports)

  • Hughie Fury vs Christian Hammer, heavyweights, 10 rounds
  • Savannah Marshall vs Lolita Muzeya, middleweights, 10 rounds, for Marshall’s WBO title
  • Lewis Ritson vs TBA, junior welterweights, 10 rounds
  • Bradley Rea vs TBA, middleweights

Friday, October 22

Olympia Theatre, Montreal, Quebec, Canada (ESPN+)

  • Oscar Rivas vs Ryan Rozicki, bridgerweights, 12 rounds, for vacant WBC title
  • Sebastien Bouchard vs Sergio Ortega, welterweights, 8 rounds
  • Steve Rolls vs TBA, super middleweights, 8 rounds

Saturday, October 23

State Farm Arena, Atlanta, GA (ESPN+/ESPN)

  • Jamel Herring vs Shakur Stevenson, junior lightweights, 12 rounds, for Herring’s WBO title
  • Xander Zayas vs Dan Karpency, junior middleweights, 8 rounds
  • Nico Ali Walsh vs James Westley II, middleweights, 4 rounds
  • Troy Isley vs TBA, middleweights, 6 rounds
  • Haven Brady Jr vs Roberto Negrete, featherweights, 4 rounds
  • Evan Holyfield vs Charles Stanford, junior middleweights, 6 rounds
  • Roddricus Livsey vs Eric Palmer, junior welterweights, 4 rounds
  • Antoine Cobb vs TBA, junior welterweights, 4 rounds

Saturday, October 30

O2 Arena, London, England (DAZN)

  • Dillian Whyte vs Otto Wallin, heavyweights, 12 rounds
  • Chantelle Cameron vs Mary McGee, junior welterweights, 10 rounds, for Cameron’s WBC title and McGee’s IBF title
  • Alen Babic vs Lucas Browne, heavyweights, 8 or 10 rounds

Michelob ULTRA Arena, Las Vegas, NV (SHO)

  • Jamal James vs Radzhab Butaev, welterweights, 12 rounds
  • Jaron Ennis vs Thomas Dulorme, welterweights, 10 rounds
  • Michel Rivera vs Matias Romero, lightweights, 10 rounds

Hulu Theater, New York, NY (ESPN+)

  • Jose Zepeda vs Josue Vargas, junior welterweights, 10 rounds
  • Carlos Caraballo vs Jonas Sultan, bantamweights, 10 rounds
  • Jonathan Guzman vs TBA, junior featherweights, 8 rounds
  • Jahi Tucker vs TBA, welterweights, 6 rounds
  • Kasir Goldston vs TBA, junior welterweights, 6 rounds
  • Mathew Gonzalez vs TBA, junior welterweights, 6 rounds
  • Ray Cuadrado vs TBA, junior lightweights, 4 rounds
  • Paddy Donovan vs TBA, welterweights, 6 rounds

Friday, November 5

Virgin Hotels, Las Vegas, NV (ESPN+)

  • Mikaela Mayer vs Maiva Hamadouche, junior lightweights, 10 rounds, for Mayer’s WBO and Hamadouche’s IBF titles
  • Janibek Alimkhanuly vs Hassan N’Dam, middleweights, 10 rounds
  • Adam Lopez vs Juan Tapia, featherweights, 10 rounds

Ulster Hall, Belfaster, Northern Ireland (ESPN+)

  • Padraig McCrory vs Celso Neves, super middleweights, 10 rounds
  • Lewis Crocker vs Artem Haroyan, welterweights, 10 rounds
  • Sean McComb vs Ronnie Clark, lightweights, 10 rounds

Saturday, November 6

T-Mobile Arena, Las Vegas, NV (PPV)

  • Canelo Alvarez vs Caleb Plant, super middleweights, 12 rounds, for undisputed championship (Canelo’s WBC, WBA, and WBO titles and Plant’s IBF title)

Utilita Arena, Birmingham, England (BT Sport)

  • Zach Parker vs TBA, super middleweights, 10 rounds
  • Nathan Heaney vs TBA, middleweights, 10 rounds

Saturday, November 13

Honda Center, Anaheim, CA (DAZN)

  • Jaime Munguia vs Gabriel Rosado, middleweights, 12 rounds

Footprint Center, Phoenix, AZ (SHO)

  • David Benavidez vs Jose Uzcategui, super middleweights, 12 rounds
  • Jose Benavidez Jr vs Francisco Emanuel Torres, junior middleweights, 10 rounds

Utilita Arena, Sheffield, England (DAZN)

  • Kid Galahad vs Kiko Martinez, featherweights, 12 rounds, for Galahad’s IBF title
  • Terri Harper vs Alycia Baumgardner, junior lightweights, 10 rounds, for Harper’s WBC title
  • Chris Billam-Smith vs TBA, cruiserweights, 12 rounds, for Billam-Smith’s European title
  • Hopey Price vs TBA, junior featherweights, 10 rounds
  • James Flint vs Dom Hunt, welterweights, 10 rounds
  • Donte Dixon vs Jordan McCorry, junior lightweights, 8 rounds
  • Khalid Ayub vs TBA, light heavyweights, 4 rounds

Friday, November 19

SNHU Arena, Manchester, NH (DAZN)

  • Demetrius Andrade vs Jason Quigley, middleweights, 12 rounds, for Andrade’s WBO title
  • Julio Cesar Martinez vs McWilliams Arroyo, flyweights, 12 rounds, for Martinez’s WBC title
  • Murodjon Akhmadaliev vs Ronny Rios, junior featherweights, 12 rounds, for Akhmadaliev’s WBA and IBF titles
  • Kali Reis vs Jessica Camara, junior welterweights, 10 rounds, for Reis’ WBA title

Saturday, November 20

Mandalay Bay, Las Vegas, NV (PPV)

  • Terence Crawford vs Shawn Porter, welterweights, 12 rounds, for Crawford’s WBO title

The SSE Arena Wembley, London, England (Sky Sports)

  • Richard Riakporhe vs Olanrewaju Durodola, cruiserweights, 12 rounds
  • Hosea Burton vs Dan Azeez, light heavyweights, 12 rounds
  • Florian Marku vs TBA, welterweights, 10 rounds

Saturday, November 27

TBA, Los Angeles, CA (DAZN)

  • Ryan Garcia vs Joseph Diaz Jr, lightweights, 12 rounds

Park Theater, Las Vegas, NV (SHO)

  • Brandon Figueroa vs Stephen Fulton Jr, junior featherweights, 12 rounds, for Figueroa’s WBC and Fulton’s WBO titles
  • Ra’eese Aleem vs Eduardo Baez, junior featherweights, 10 rounds
  • Gary Antonio Russell vs Alexandro Santiago, bantamweights, 10 rounds

Sunday, December 5

Staples Center, Los Angeles, CA (PPV)

  • Gervonta Davis vs Rolando Romero, lightweights, 12 rounds

Saturday, December 11

TBA, United States (ESPN+/ESPN)

  • Vasiliy Lomachenko vs Richard Commey, lightweights, 12 rounds

Friday, December 17

Bell Centre, Montreal, Quebec, Canada (ESPN+)

  • Artur Beterbiev vs Marcus Browne, light heavyweights, 12 rounds, for Beterbiev’s WBC and IBF titles
  • Kim Clavel vs TBA, junior flyweights, 10 rounds
  • Marie Eve Dicaire vs TBA, junior middleweights, 10 rounds

Saturday, December 18

AO Arena, Manchester, England (DAZN)

  • Joseph Parker vs Derek Chisora, rematch, heavyweights, 12 rounds

The SSE Hydro, Glasgow, Scotland (ESPN+)

  • Josh Taylor vs Jack Catterall, junior welterweights, 12 rounds, for Taylor’s undisputed championship (WBC, WBA, IBF, and WBO titles)